Ako si vybrať vhodný stan práve pre vás

Stanovanie nie je novinka. Najväčší boom v našich zemepisných šírkach získalo pravdepodobne v polovici minulého storočia, kedy sa celé rodiny s deťmi naskladali do áut aj so stanmi, spacákmi a samozrejme s plynovým horákom, „ešusom“ a prenosným rádiom a vyrazili do kempu. Tam nasledoval dlhý boj s tyčami, lanami a zatĺkaním stanových kolíkov, aby ste si po hodinách námahy a nadávania konečne mohli povedať HOTOVO.

Dnes je stanovanie oveľa jednoduchšie a sofistikovanejšie. A to aj preto, že stany novej generácie postavíte doslova za pár minút a to aj v extrémnych podmienkach. Niekedy sa dokonca postavia samé. Ale aj v tomto poprípade musíte zvládnuť tú základnú vec – dobre si vybrať. Základným kritériom, podľa ktorého by ste sa pri výbere riadiť je účel, pre ktorý budete stan používať.

Bežná turistika

Stany pre bežnú turistiku sú spravidla ľahké, jednoducho rozložiteľné a dobre prenosné. Sú určené vodákom, milovníkom dlhých niekoľko dňových trás, či tým, čo svoje výlety neplánujú na minúty a chcú byť jednoducho vždy pripravení. K tomuto účelu sú aj naviazané kritériá, na ktoré by ste mali pri výbere prihliadať – celková hmotnosť a náročnosť rozloženia a zloženia stanu.

Rodinná dovolenka

Rodina potrebuje predovšetkým dostatok priestoru. Preto sú rodinné stany veľké, často s niekoľkými miestnosťami a predsieňou a výškou pre dospelú stojacu osobu, aby bol pohyb po priestore komfortný. Preto sú tieto stany aj ťažšie a konštrukčne náročnejšie. Pri výbere rodinného stanu by ste mali vyberať také, ktoré majú dvojitý plášť aj s ochranou proti hmyzu. Ďalej môžete zvažovať parametre ako je farba kvôli pohlcovaniu slnečného žiarenia, či uzamykateľnosť kvôli bezpečnosti.

Expedícia

Expedičné stany sú určené pre extrémne podmienky – či už ide o teplotu, vlhkosť, či veternosť. Pri ich výbere je na prvom mieste kvalita materiálu, garantovaná teplotná odolnosť, pevnosť konštrukcie, ale tiež možnosť postaviť stan rýchlo a jednoducho. Nie je predsa nič príjemné bojovať so stanom pri mínus tridsať a za kvílenia studeného vetru.