Vyberáme kolobežku: Ako kúpiť tú správnu

Kolobežky si pamätáme všetci z detstva. Boli to jedny z prvých našich spoločníkov pri hrách. V posledných rokoch však ich popularita značne rastie aj medzi dospelými. Sú oveľa skladnejšie, než bicykle, dostanete sa na nich takmer všade a navyše je pohyb na kolobežke mimoriadne zdravý. Na kolobežke si precvičíte doslova celé telo.

Dnes už existuje veľké množstvo typov kolobežiek. Vybrať si tú správnu práve pre vás teda vyžaduje trochu rozmýšľania. Ak zvažujete nákup práve kolobežky, mali by ste zvážiť viacero faktorov.

Pre koho je kolobežka určená

Inak budete vyberať kolobežku pre dieťa a inak pre dospelého. Detské modely sú pomerne jednoduché. Ich životnosť nie je „naveky“. Tie pre najmenšie detičky majú kvôli zvýšenej bezpečnosti dokonca tri kolieska. Naopak kolobežky pre dospelých majú robustnejšiu konštrukciu, sú z pevnejšieho materiálu a sú samozrejme aj väčšie.

Na čo ju budete používať

Je iné, ak chcete kolobežku používať na prepravu po meste a iné, keď s ňou chcete vyraziť do terénu, na turistiku, či ak sa chystáte na nech nebodaj pretekať. Pre mesto sú vhodné aj skladacie kolobežky, ktoré jednoducho zložíte a odložíte v kancelárii, či doma v predsieni. Pre väčšie pohodlie môžete tiež zvážiť kolobežku s doplnkovým elektrickým pohonom.

Aká má byť jej nosnosť a výška

Profi kolobežky pre dospelých majú spravidla vždy nosnosť do 150 kg. Ak má kolobežke uvádzanú nosnosť nižšiu, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o detský model. Preto, ak hľadáte spoločníka pre seba, takéto vyraďte z výberu. A to aj v prípade, že vaša váha túto hranicu ani zďaleka nedosahuje. Vyššia nosnosť znamená vyššiu odolnosť a vyššiu životnosť. Pozor dajte aj na výšku riadidiel. Dospelácke kolobežky je možné spravidla nastaviť v rozmedzí 90 až 130 cm. Riadidlá by mali byť na úrovni bedier. Pri mestskom jazdení by ste sa na kolobežke nemali príliš hrbiť.

Bezpečnosť

Samozrejmosťou by mali byť ak kvalitné brzdy, či reflexné prvky, aby boli vaše jazdy bez zbytočných komplikácií. Nezabúdajte na to.