Čo všetko potrebujete na túru na horskom bicykli

Cyklistika je šport populárny, turistika tiež. Múdri ľudia sa jedného dňa rozhodli, že tieto dve vášne treba spojiť a tak sa zrodili horské bicykle. Na biku sa môžete vybrať do lesov a kopcov. Obdivovať prírodu a užívať si okolie v oveľa dynamickejšom rytme, než pri bežnej prechádzke, či turistickej túre. Aby však bol váš výjazd bezpečný, je vhodné aj v tomto prípade dbať na správnu výbavu. Zvlášť ak sa chystáte trochu ďalej, než na pár minút od rodného hniezda.

Malý ruksak

Ak sa chystáte na dlhšiu cestu, malý ruksak tak cca do 10 litrov vám výborne poslúži. Zbalíte doň všetko potrebné. A ak si navyše vyberiete taký, ktorý má ochrannú vrstvu, bude plniť hneď dve funkcie naraz – transportnú pre vaše vybavenie a ako ochrana vášho chrbta pri možnom páde.

Všetko pre vašu ochranu a bezpečnosť

Keď už bola reč o ochrane pred pádom, samozrejmosťou by mala byť kvalitná cyklistická prilba a minimálne chrániče kolien. Zvlášť ak nemáte dostatok skúseností, bezpečnostnú výbavu nezanedbajte. Môže vám zachrániť aj život. To isté však platí aj pre skúsených cykloturistov. Nikdy neviete, kedy vás aj známy terén môže prekvapiť.

Okrem ochranných prvkov je vhodné zabaliť si so sebou aj základnú výbavu na opravu bicykla. Aby ste nezostali s pokazeným bicyklom zaseknutý niekde v divočine. Pre ten najhorší prípad sa hodí aj malá baterka a aspoň základná lekárnička.

Vhodné oblečenie má byť samozrejmosťou

Oblečenie, ktoré dobre odvádza pot, ľahká bunda proti dažďu, vystužené cyklistické nohavice a obuv, ktorá vám z pedálov neskĺzne. Okrem toho vám najmä v lete výborne poslúžia aj slnečné okuliare.

Dostatok hydratácie a niečo malé pod zub

Nie vždy môžete počítať s tým, že sa v hlbokom lese zrazu len tak zjaví bufet. Pre zahnanie náhleho hladu nemusíte nosiť v ruksaku rezne. Ako prvá pomoc celkom postačia kvalitné proteínové tyčinky. Hydratácia však musí byť. Minimálne v podobe vody, či minerálky.

Čo ešte…

Nezabudnite na svoje doklady a trochu hotovosti. Lebo nikdy neviete.