Cyklistická prilba – ako si vybrať správnu?

Cyklistika patrí k najpopulárnejším pohybovým aktivitám vôbec. Už od chvíle, čo vymeníme detské odrážadlá a trojkolky za prvé bicykle, s nami títo dvojkolesoví spoločníci rastú a často nás sprevádzajú po celý život. Bicyklovanie je skvelý šport. Pre mnohých tiež spôsob bežnej dopravy. V mnohých mestách aj turistických oblastiach Slovenska sa k radosti všetkých milovníkov bicyklov postupne budujú nové cyklotrasy, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť cyklistov, ako aj zážitok z jazdy.

Bezpečnostná prilba však aj napriek tomu zostáva povinnou výbavou. Táto povinnosť vás ochráni vašu hlavu, ktorá je pre cyklistike mimoriadne ohrozená. Niekedy stačí málo, aby bol na svete vážny úraz. Cyklistická prilba v mnohých prípadoch dokáže zabrániť vážnejším následkom, pretože ak ju vyberiete správne, tvorí účinnú bariéru medzi vašou hlavou a hroziacim nebezpečenstvom. Správne si vybrať cyklistickú prilbu je teda nesmierne dôležité.

V tomto prípade je osobná skúsenosť na nezaplatenie. Každý z nás má hlavu trochu inak tvarovanú, a preto ani pre dvoch ľudí s rovnakým obvodom hlavy sa nemusí hodiť ten istý model. Ak teda vyberáte cyklistickú prilbu, určite si ju vyskúšajte. Mala by vám dokonale sedieť, nemala by nikde tlačiť, ani byť príliš voľná. Samozrejmosťou dobrých modelov sú kvalitné vonkajšie aj vnútorné popruhy, ktorými nastavenie doladíte presne na vašu hlavu.

Nezabúdajte, že dobrá prilba by mala mať tiež dostatok vetracích otvorov, aby sa vám hlava pri bicyklovaní príliš nepotila. Pozor však – vyberte si radšej prilbu, ktorá má vetracie otvory chránené sieťkou proti hmyzu. Hoci sa vám to môže zdať ako zbytočný luxus, má to svoj význam. Nie je nič nepríjemnejšie, než bojovať s nepríjemným bodavým hmyzom v prilbe.

Samozrejmosťou pri cyklistickej prilbe by mal byť atest voči norme EN1078. Kvalitné prilby spoznáte aj podľa označení TÜV alebo GS, ktoré garantujú testovanie výrobku nezávislou testovacou inštitúciou.

A najmä nezabúdajte, že kvalitná cyklistická prilba je investíciou, ktorá vám jedného dňa môže zachrániť zdravie, ba priam život.