Turistické mýty, ktorých by ste sa mali vyvarovať

Turistika je relatívne nenáročný šport, ktorý v krásnej slovenskej prírode môže vykonávať naozaj každý. Máme množstvo prekrásnych oblastí, ktoré sa oplatí vidieť a kam sa môžete vybrať len a výhradne pešo. Reč nie je len o Vysokých Tatrách a Slovenskom Raji. Množstvo krásnych miest a turistických chodníkov nájdete aj v Malých Karpatoch, či priamo v okolí Bratislavy.

Napriek tomu, alebo možno práve preto, že je turistika tak rozšírená, existuje množstvo mýtov, ktorým často veria aj skúsení turisti. Prečo? Lebo nám to tam mamy povedali, lebo nás to tak v škole učili. Toto sú tie najčastejšie omyly.

Mach rastie len na severnej strane stromov

Jeden z najčastejších omylov a mýtov, ktorému veria mnohí. Od malička nás učili, že ak sa stratíte v lese, treba sa pozrieť, na ktorej strane rastie mach. Mať so sebou kompas je oveľa lepšia cesta. Machový porast totiž nie je závislý na svetovej strane. Jeho prítomnosť je daná chladnejším a vlhkejším počasím. V závislosti od rozloženia lesa, slnečného svitu a vlhkosti tak môže byť celkom pokojne na strane južnej… Alebo okolo celého stromu.

Ak si dáte dvoje ponožky, neurobia sa vám otlaky

Ďalšia z povier. Možno kedysi v dávnych dobách to bolo dobré riešenie, no dnes je rozumnejšie vybrať si špeciálne ponožky na turistiku a najmä vhodnú obuv.

Turistické palice sú len pre starých ľudí

Hoci práve táto generácia pravdepodobne turistické palice preslávila, neznamená to, že z nich nemôžu profitovať aj oveľa mladší turisti. Naopak, sú viac ako vhodným doplnkom a to najmä pri veľkých vzdialenostiach. Poskytujú úľavu nohám a kolenám a dovolia vám tak zdolať oveľa dlhšie trasy. Navyše ich použitím sa dôslednejšie precvičí celé telo. Zabrať dostanú nielen nohy, ale aj ruky. Ak si zoberiete na najbližší výlet turistické palice, môžete počítať aj s tým, že nebudete tak bojovať s rovnováhou a predídete tak možným pádom a zraneniam.