Podpora športu u detí na Slovensku pokrivkáva, futbal nie je výnimkou

Od chvíle, kedy Slovensko v roku 2010 postúpilo na Majstrovstvá sveta vo futbale, kde sa napriek chýbajúcim skúsenostiam prebojovalo až do osemfinále, vzrástol aj záujem o tento celosvetovo najpopulárnejší šport aj u nás. Hoci boli futbalisti v predchádzajúcich rokoch v úzadí úspechu slovenského hokeja, úspech z Južnej Afriky nenechal fanúšikov chladnými.

Zrodili sa nové legendy a noví chlapčenskí hrdinovia. Malí futbalisti zrazu chceli byť ako Róbert Vittek, Filip Hološko, Martin Škrtel, či Marek Hamšík. Ten koniec koncov zostáva legendou a najväčším idolom malých futbalistov dodnes. Fotografie a plagáty stredopoliara z SSC Neapol zdobia nejednu chlapčenskú izbu. Práve jeho vzor je často tou najsilnejšou motiváciou, prečo aj dnes naši chlapci od útleho veku trénujú do úmoru a chcú byť ako on.

Nie sú to však len malí športovci, ktorí túžia po úspechu. Aj vedenie klubov, ktoré sa starajú o výchovu mladých futbalistov by radi nadviazali na úspechu slovenského futbalu z minulosti. Je snom každého takého klubu vychovať nového mladého Hamšíka, ktorý by šíril dobré meno slovenského futbalu vo svete.

S rozvojom športu sa však nesie nielen radosť z úspechov, ale aj množstvo povinností. Počet klubov a ich vybavenie sú základným predpokladom toho, aby sa tieto sny naplnili. Financovanie športu, podobne ako iných oblastí, je však na Slovensku značne problematické.

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že k futbalu stačí lopta a primerane veľké ihrisko, skutočnosť je na míle vzdialená. Pre vrcholovú prípravu nových kádrov je toho potreba skutočne o mnoho viac. Najmä menším klubom často nezostávajú prostriedky ani na základné vybavenie. Nehovoriac o nákladoch na honoráre trénerov a organizačného štábu, či cestovanie a ubytovanie, ktoré sú hlavne pre získanie medzinárodných skúseností mladých hráčov nevyhnutné.

Kam sa bude ďalej uberať slovenský futbal je teda v rukách štátu a rozdeľovania štátneho rozpočtu, prípadne v rukách sponzorov, darcov, nadšencov a v neposlednom rade aj rodičov, ktorým záleží na tom, aby sa sen ich malého futbalistu o veľkej kariére splnil.