Online bazáre sú skvelým miestom pre výhodnejšie nákupy. Použitý, no niekedy aj celkom nový a nepoužitý tovar v nich nájdete obvykle v neporovnateľne lepších cenách. Môžete tak ušetriť až stovky EUR. Aj v tomto prípade sa však oplatí poznať zopár trikov, ako v online bazároch nakupovať ešte lepšie a výhodnejšie. Poznáte ich všetky?

Sledujte ceny

Cena nie je statická veličina. Mení sa v závislosti od dopytu. To je základný ekonomický zákon. Platí v každom type obchodu. Online bazáre nie sú výnimkou. Preto je pre vás často výhodné poobzerať sa po starších inzerátoch, kde mohol predajca cenu ešte znížiť oproti svojej pôvodne požadovanej cene, alebo sledovať vývoj ceny vo vami vytipovanom inzeráte. Áno, riskujete, že sa tovar predá skôr, než dosiahne vami akceptovanú úroveň, ale risk je často zisk. Je len na vás, či na túto hru na najlepšiu cenu pristúpite.

Dajte na referencie

Mnoho predajcov na online bazároch nepredáva jednorazovo len jednu vec. Mnohí majú za sebou bohatú históriu transakcií. V tomto prípade je dobré sledovať počet realizovaných obchodov, aj spätnú väzbu, ktorú mu jeho kupujúci poskytli. Overíte si tak jeho serióznosť – či jeho tovar zodpovedal prezentácii v inzeráte, či boli splnené všetky podmienky obchodu, či bol dodaný podľa dohody aj to, ako predajca komunikuje.

Kontrolujte náklady na dopravu a podmienky

Dopravné náklady sú pri online nakupovaní vo všeobecnosti najčastejším kameňom úrazu. Pri online bazároch to platí dvojnásobne. Drobní predajcovia nemajú a vyjednané špeciálne podmienky a ceny dopravy. Preto ak nakupujete tovar zo vzdialenejšej lokality, je dobré si túto položku dôkladne overiť a zvážiť.

Skúste vyjednávať

Mnoho predajcov je naklonených v záujme rýchlejšieho predaja vyjednávať. Ak sa vám aj nepodarí stiahnuť cenu, možno vyjednáte práve pokrytie dopravných nákladov zo strany predajcu, alebo nejaký ten bonus navyše – napríklad k predávaným lyžiam palice, či lyžiarske okuliare.

Nezabúdajte na záruky

Napriek tomu, že nakupujete cez bazár, neznamená to, že sa na uzavretý obchod nevzťahuje záruka a ochrana podľa zákona. Je dobré na to pamätať.