Online katalógy majú na internete pomerne dlhú a bohatú históriu. V počiatkoch šlo najmä o prezentáciu podnikov a firiem. Takéto katalógy sme našli, a stále nachádzame, aj na Slovensku. Určite si spomeniete hneď na niekoľko príkladov zo slovenského online prostredia, ktoré sa označujú ako katalóg, či zoznam firiem.

Nájdete v nich stovky, ba tisíce firemných profilov. Ich hlavnou výhodou je, že rýchlo a v jednotnej prehľadnej štruktúre získate základné potrebné informácie o danej spoločnosti – jej sídlo, prípadne dostupné prevádzky, kontaktné údaje ako je telefónne číslo, mobil, e-mail, ale aj adresu webovej stránky, samozrejme – pokiaľ ju firma má zriadenú, prípadne lokalizáciu prevádzky na mape. To sú katalógy firiem, ako ich poznáme aj dnes.

Postupom času sa však online katalógy rozšírili svoje pôsobenie. Dnes nájdete online aj iné typy online katalógov, ktoré vám môžu výrazne uľahčiť hľadanie toho správneho výsledky práve pre vás. Existujú preto katalógy produktov, katalógy služieb, katalógy zliav, či dokonca katalógy akciových letákov.

Povedzme si úprimne, počet stránok na internete rastie každou hodinou priam geometrickým radom. A nájsť v spleti jednotlivých urliek tú správnu nie je často ani pre mocné internetové vyhľadávače tou najjednoduchšou úlohou. Zvlášť, ak sa ich neopýtate správne.

Preto sú online katalógy stále skvelým spôsobom, ako na jednom mieste nájsť množstvo informácií z oblasti, ktorá vás zaujíma. Ich veľkou výhodou je aj to, že popri základných textových informáciách obvykle u každej položky nájdete aj jej vizuálnu prezentáciu. Preto je pre vás oveľa jednoduchšie okamžite si predstaviť produkt, či službu, než pri jednoduchom skenovaní výsledkov vo vyhľadávaní.

Online katalógy sú obvykle členené do kategórií podľa hlavných oblastí, a podkategórií podľa špecializácie. Príkladom môže byť napríklad hlavná kategória Hobby, s podkategóriami ako turistika, kempovanie, rybárčenie, outdoor, či horolezectvo.

Online katalóg je veľmi výhodnou cestou, ak hľadáte konkrétny produkt v konkrétnej lokalite. Samozrejmosťou každého dobrého online katalógu je totiž možnosť filtrovať v ňom zaradené položky podľa rôznych kritérií – či už ide o zmienenú lokalitu, alebo cenu, či značku.